دوره 1، شماره 4 - ( زمستان 97 1397 )                   جلد 1 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات میکروب شناسی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران
چکیده:   (2173 مشاهده)
ژیاردیازیس یکی از مهمترین مشکلات بهداشت فردی و اجتماعی در کشورهای مختلف دنیا می باشد که باعث ناراحتی های گوارشی طولانی مدت می شود و ریسک فاکتورها از جمله عوامل موثر بر روی این انگل می باشند. بنابراین هدف از مطالعه حاضر بررسی ارتباط ژیاردیا لامبلیا با ناراحتی های گوارشی و ریسک فاکتورها در شهرستان ایلام و ارائه راهکارهای لازم در جهت درمان بیماران و شناخت ریسک فاکتورها به منظور کاهش میزان ژیاردیازیس می باشد.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر به روش توصیفی-مقطعی، با نمونه گیری تصادفی از مدفوع 1000 نفر از افراد مراجعه کننده به آزمایشگاههای شهر ایلام در سال 1396 انجام گرفت. تمام نمونه ها با استفاده از روش مستقیم و فرمل اتر بررسی شدند. نمونه های مشکوک با استفاده از رنگ آمیزی تریکروم بررسی شد. همچنین اطلاعات دموگرافیک افراد در پرسشنامه ای ثبت شد و در نهایت نتایج حاصل با استفاده از نرم افزار spss 20، بررسی و تحلیل آماری شدند. سپس داده های موجود توسط آزمون کای مقایسه شد و در نهایت ارتباط انگل با ناراحتی های گوارشی و ریسک فاکتورها ارزیابی شد.
نتایج: از 1000بیمار مورد بررسی 84 نفر(4/8 %) آلوده به انگل ژیاردیا بودند. فراوانی ژیاردیازیس بیشتر در سنین 30-20 سال و در مردان بیشتر از زنان بود. علائم بالینی نیز در میان گروه سنین مختلف به ترتیب دل درد 3%، نفخ 8/2 %، اسهال 6/1 % و کاهش وزن 8/.% بود.
نتیجه گیری: علیرغم ارتقاء سطح بهداشت عمومی هنوز هم ژیاردیازیس به عنوان یکی از معضلات بهداشتی و عامل ناراحتی های گوارشی در شهرستان ایلام محسوب می گردد. بنابراین برنامه ریزی صحیح، آموزش بهداشت عمومی و تهیه آب آشامیدنی سالم از جمله راهکارهای کاهش آلودگی ژیاردیا در منطقه می باشد.
     
نوع مطالعه: مقطعی (Cross sectional) | موضوع پروپزال: عمومي
دریافت: 1396/1/18 | پذیرش: 1396/11/2 | انتشار: 1398/1/18

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.