دوره 1، شماره 4 - ( زمستان 97 1397 )                   جلد 1 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

vaisi S, Abdi J. Evaluation of The relationship between giardiasis and intestinal discomfort and its risk factors in patients referred to the laboratory of Ilam city in 2017. Journal title 2019; 1 (4)
URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-339-fa.html
ویسی صغری، عبدی جهانگیر. بررسی ارتباط ژیاردیازیس با ناراحتی گوارشی و ریسک فاکتورها در بیماران مراجعه کننده به آزمایشگاههای شهرستان ایلام در سال 96. عنوان نشریه. 1397; 1 (4)

URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-339-fa.html


مرکز تحقیقات میکروب شناسی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران
چکیده:   (2166 مشاهده)
ژیاردیازیس یکی از مهمترین مشکلات بهداشت فردی و اجتماعی در کشورهای مختلف دنیا می باشد که باعث ناراحتی های گوارشی طولانی مدت می شود و ریسک فاکتورها از جمله عوامل موثر بر روی این انگل می باشند. بنابراین هدف از مطالعه حاضر بررسی ارتباط ژیاردیا لامبلیا با ناراحتی های گوارشی و ریسک فاکتورها در شهرستان ایلام و ارائه راهکارهای لازم در جهت درمان بیماران و شناخت ریسک فاکتورها به منظور کاهش میزان ژیاردیازیس می باشد.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر به روش توصیفی-مقطعی، با نمونه گیری تصادفی از مدفوع 1000 نفر از افراد مراجعه کننده به آزمایشگاههای شهر ایلام در سال 1396 انجام گرفت. تمام نمونه ها با استفاده از روش مستقیم و فرمل اتر بررسی شدند. نمونه های مشکوک با استفاده از رنگ آمیزی تریکروم بررسی شد. همچنین اطلاعات دموگرافیک افراد در پرسشنامه ای ثبت شد و در نهایت نتایج حاصل با استفاده از نرم افزار spss 20، بررسی و تحلیل آماری شدند. سپس داده های موجود توسط آزمون کای مقایسه شد و در نهایت ارتباط انگل با ناراحتی های گوارشی و ریسک فاکتورها ارزیابی شد.
نتایج: از 1000بیمار مورد بررسی 84 نفر(4/8 %) آلوده به انگل ژیاردیا بودند. فراوانی ژیاردیازیس بیشتر در سنین 30-20 سال و در مردان بیشتر از زنان بود. علائم بالینی نیز در میان گروه سنین مختلف به ترتیب دل درد 3%، نفخ 8/2 %، اسهال 6/1 % و کاهش وزن 8/.% بود.
نتیجه گیری: علیرغم ارتقاء سطح بهداشت عمومی هنوز هم ژیاردیازیس به عنوان یکی از معضلات بهداشتی و عامل ناراحتی های گوارشی در شهرستان ایلام محسوب می گردد. بنابراین برنامه ریزی صحیح، آموزش بهداشت عمومی و تهیه آب آشامیدنی سالم از جمله راهکارهای کاهش آلودگی ژیاردیا در منطقه می باشد.
     
نوع مطالعه: مقطعی (Cross sectional) | موضوع پروپزال: عمومي
دریافت: 1396/1/18 | پذیرش: 1396/11/2 | انتشار: 1398/1/18

ارسال نظر درباره این پروپزال : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به مجری اصلی


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سامانه جامع مدیریت اطلاعات تحقیقات، پژوهش و فناوری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved | Technology and Research Information System

Designed & Developed by : Yektaweb