دوره 4، شماره 3 - ( پاییز 1400 1400 )                   جلد 4 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات میکروب شناسی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران
چکیده:   (1218 مشاهده)
عفونت تنفسی حاد یکی از بیماری های اولیه ای است که موجب ابتلا و مرگ و میر بالا در کودکان به ویژه در کشور های در حال توسعه می باشد که 70% از موارد مرگ و میر متعلق به آفریقا و آسیای جنوب شرقی بوده است (1).  جدید ترین آمار حاکی از این است که سالانه تقریبا 150 میلیون مورد جدید از موارد پنومونی در سراسر جهان شناسایی می شود که بیش از 90 درصد آن در کشورهای در حال توسعه اتفاق می افتد و 30 درصد از موارد مرگ سالانه متعلق به کودکان زیر 5 سال است(4). در ایران چندین مطالعه در جمعیت منتخبی از کودکان با عفونت تنفسی حاد در نواحی مختلفی از کشور انجام شده که نتایج متفاوتی را به دنبال داشته است، از این رو یک تصویر آماری دقیق در خصوص میزان و اهمیت عفونت تنفسی حاد در دسترس نیست(7). عفونت تنفسی حاد اغلب ناشی از یک تهاجم جدید و یا انتشار (توسعه) غیر طبیعی یک عامل پاتوژن خاص به مسیر هوایی می باشد که علاوه بر این دفاع میزبان نیز در بروز و شدت عفونت تأثیر گذار و حاکم است(8). ، میکرو بیوم به اجتماع میکروبی کلی و بیومولکول های آن در یک محیط تعریف شده، اطلاق می گردد (11) ، دانشمندان در سراسر جهان به طور همزمان و با هدایت انستیتوی پروژه ی میکروبیوم انسان (HMP) وابسته به USA، یک سری مقالات را انتشار دادند که توصیف کننده نقش بنیادی میکروبیوم در سلامت افراد می باشد(14). 
 تحقیقات انجام شده بر پایه مطالعات کشت و اخیراً بر اساس روش های مستقل از کشت، اجتماع میکروبی را در  مجرای تنفسی تحتانی یک فرد سالم شناسایی کرده اند.  (15).
بنابراین بررسی و اطلاع از میزان شیوع باکتری ها و ویروس ها در اوروفارنکس کودکان و نیز تفهیم بهتر کلونیزاسیون باکتری ها و میانکنش آن ها، می تواند جهت پیش بینی تغییرات اکولوژی باکتریایی و طراحی استراتژی های کنترلی (از جمله تداخل در کلونیزاسیون)  موثر واقع  شود . ،به ویژه تعیین میزان کلونیزاسیون بدون علامت با پاتوژن های بالقوه ، جهت پیش بینی انتشار بیماری در جامعه و طرح راهکار هایی برای پیشگیری ودرمان حائز اهمیت است. ازینرو عفونت های تنفسی هم در کشورهای در حال توسعه و هم در کشورهای توسعه یافته یک بار اقتصادی  سنگینی را  برای خانواده و جامعه به دنبال دارد. در انتها با توجه به اهمیت عفونت های تنفسی در کشور ما ، در این مطالعه سعی بر آن است که میزان شیوع و فراوانی میکروبیوم اوروفارنژیال در کودکان زیر 6 سال شهر ایلام  به روش کشت بررسی شده و ارتباط آن با متغیرهای زمینه ای مورد ارزیابی قرار گیرد، و بدینوسیله زمینه ی لازم جهت مطالعات بیشتر توسط محققین در آینده فراهم گردد
     
نوع مطالعه: مقطعی (Cross sectional) | موضوع پروپزال: میکروب شناسی پزشکی
دریافت: 1400/7/10 | پذیرش: 1400/9/10 | انتشار: 1400/9/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.