دوره 3، شماره 2 - ( تابستان 1399 1399 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.MEDILAM.REC.1399.016

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Azami M, Karimian M, Salamati M, Rahmati S. The relationship between metabolic syndrome and Barrett's esophagus: AN Updated systematic review and metaanalysis. Journal title 2020; 3 (2)
URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-674-fa.html
اعظمی میلاد، کریمیان محمد، سلامتی مجید، رحمتی شوبو. ارتباط سندرم متابولیک و مری بارت: به روزرسانی یک مطالعه ی مرور سیستماتیک و متاآنالیز. عنوان نشریه. 1399; 3 (2)

URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-674-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران
چکیده:   (2234 مشاهده)

Barrett esophagus (BE) معمولا به عنوان یک تغییر در هر طول از اپیتلیوم دیستال مری تعریف می شود که می تواند به عنوان columnar-type mucosa در آندوسکوپی تشخیص داده شود و به عنوان متاپلازی روده ای با بیوپسی از مری تایید شود (1). BE به عنوان یک شرایط پیش-سرطانی در نظر گرفته می شود که ارتباط نزدیکی با esophageal cancer، به ویژه آدنوکارسینوم مری (EAC) دارد (2). شیوع BE و بروز EAC در کشورهای غربی افزایش یافته است (3). مهم ترین عامل خطر برای BE، gastroesophageal reflux disease (GERD) عنوان شده است، سایر عوامل خطر شامل جنس مذکر، فتق هیاتال و سیگار کشیدن می باشد (4-5).
سندرم متابولیک(MetS) یک اختلال پیچیده است که شامل چاقی مرکزی، هایپرتنشن (HTN)، هیپرگلیسمی، هیپرتری گلیسمی و high-density lipoprotein cholesterol (HDL-C) می باشد. علاوه بر اینکه با بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز همراه است، سندرم متابولیک و عناصر آن نیز با بیماری های مختلف دستگاه گوارش و عملکرد کبدی غیرطبیعی نیز همراه است (6-7). این بیماری یک پنجم از جمعیت کشورهای توسعه یافته را درگیر کرده است و شیوع آن با سن افزایش می یابد. شیوع MetS در آمریکا تقریبا 24%، در اروپا 12% و در بیشتر کشورهای آسیایی 10 تا 40% است (8-9).
بر اساس شواهد اخیر، شیوع هر دو بیماری به سرعت در حال افزایش است. از این رو، رابطه بین MetS و BE هیپوتز (hypothesize) شده است (8-9). بیشتر مطالعاتی که به بررسی ارتباط چاقی با BE پرداخته اند، نشان داده اند که چاقی می تواند به افزایش معنی داری در خطر ابتلا به BE منجر شود (4-5).
اگر چه مطالعات متعدد نشان داده اند که هر یک از معیارهای MetS (یعنی چاقی شکمی، هیپرگلیسمی و فشار خون بالا) می توانند یک عامل خطر برای EE باشند اما ارتباط بین MetS و EE هنوز یک موضوع چالش برانگیز است به طوری که در مطالعات این ارتباط متناقص گزارش شده است (10-20).
متاآنالیزها یک زیر مجموعه از بررسی سیستماتیک هست. بررسی سیستماتیک تلاش دارد شواهد تجربی که مطابق با معیارهای واجد شرایط پیش بینی شده است را برای پاسخ به یک سوال تحقیق خاص، جمع آوری کند. نتایج متاآنالیز ممکن است یک برآورد دقیق تر از تأثیر درمان یا عوامل خطر برای بیماری یا سایر پیامدها با ترکیب مطالعات فردی شامل شود (21-22). لذا مطالعه ی حاضر با هدف تعیین ارتباط بین MetS و EE انجام خواهد شد.
     
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک و متاآنالیزیس | موضوع پروپزال: عمومي
دریافت: 1398/9/16 | پذیرش: 1399/7/7 | انتشار: 1399/7/7

ارسال نظر درباره این پروپزال : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به مجری اصلی


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سامانه جامع مدیریت اطلاعات تحقیقات، پژوهش و فناوری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved | Technology and Research Information System

Designed & Developed by : Yektaweb