دوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1399 1399 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.MEDILAM.REC.1398.051

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

najimi A, Azadi A, Veisani Y, Azami S. sexual quality of life and its relationship with general health among elderly men living at Ilam city in 1398. Journal title 2020; 3 (3)
URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-362-fa.html
نجیمی علیرضا، آزادی آرمان، ویسانی یوسف، اعظمی ساناز. بررسی کیفیت زندگی جنسی و ارتباط آن با سلامت عمومی در سالمندان مرد ساکن شهر ایلام در سال 1398. عنوان نشریه. 1399; 3 (3)

URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-362-fa.html


دانشگاه علوم پزشکی ایلام
چکیده:   (2416 مشاهده)
جمعیت سالمندان در جهان در حال افزایش است. طبق آمارها جمعیت سالمندان بالای 60 سال کشور ایران از 22/7 درصد در سال 2006 به 1/9 درصد در سال 2017 رسیده است. کاهش توانایی جسمی و ذهنی در کنار بیماریهای دوران سالمندی، تاثیر بسزایی بر کیفیت زندگی سالمندان دارند. یکی از ابعاد مهم کیفیت زندگی در این دوران مسائل جنسی است که عوامل متعددی بر روی آن موثرند.
برخی مطالعات کیفیت زندگی جنسی بالا را در ارتباط با روابط رضایت بخش، نگرش مثبت به مسائل جنسی، داشتن ارتباطات اجتماعی شاد، سلامت فیزیکی و ذهنی همسر، خود گزارشی سلامت مطلوب و رضایت از خواب دانسته اند. فعالیت جنسی در مردان ناشی از یکپارچگی در عملکرد فیزیولوژیکی، سیستم روانی و سیستم ارتباطی است که هر کدام تاًثیر متفاوتی بر عملکرد جنسی مردان دارند. از آنجا که بسیاری از وضعیتهای سلامتی مانند فشار خون، بیماریهای عروق کرونر، دیابت، سرطان ها، اضطراب و افسردگی در ارتباط با اختلال عملکرد جنسی هستند، اختلال در عملکرد جنسی بعنوان یک نگرانی سلامت عمومی محسوب می گردد. تاکنون مطالعات بسیار اندکی در کشور جهت بررسی ابعاد مختلف سلامت عمومی و کیفیت زندگی جنسی انجام شده است.
به طور کلی می توان گفت شیوع بالای مشکلات مربوط به عملکرد جنسی در سالمندان مرد منجر به کاهش کیفیت زندگی جنسی این افراد می شود، با این حال در خصوص نقش هر یک از این عوامل و میزان تاًثیر آنها بر عملکرد جنسی و همچنین ارتباط کیفیت زندگی جنسی با سلامت عمومی در سالمندان با توجه به موانع فرهنگی و اجتماعی به ویژه در استانهای غرب کشور، مطالعات گسترده ای صورت نگرفته است، از طرفی نبود مطالعات کافی و در دسترس نبودن ابزارهای معتبر و مطمئن انجام مطالعه در این زمینه را دچار چالش نموده است. لذا هدف از این مطالعه تعیین کیفیت زندگی جنسی و ارتباط آن با سلامت عمومی در سالمندان مرد ساکن شهر ایلام می باشد.
     
نوع مطالعه: مقطعی (Cross sectional) | موضوع پروپزال: بهداشت و پرستاری
دریافت: 1398/2/22 | پذیرش: 1398/3/8 | انتشار: 1400/3/3

ارسال نظر درباره این پروپزال : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به مجری اصلی


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سامانه جامع مدیریت اطلاعات تحقیقات، پژوهش و فناوری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved | Technology and Research Information System

Designed & Developed by : Yektaweb