دوره 3، شماره 2 - ( تابستان 1399 1399 )                   جلد 3 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.MEDILAM.REC.1398.050

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nikvand M, Otaghi M, Mousavimoghadam S R, Khorshidi A, Kavarizadeh F. Effect of educational package about proper behavior with elderly on family abuse of rural elderly in eyvan in 2019. Journal title 2020; 3 (2)
URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-349-fa.html
نیکوند محسن، اطاقی معصومه، موسوی مقدم سید رحمت اله، خورشیدی علی، کاوری زاده فروزان. تأثیر بسته آموزشی رفتار مناسب با سالمند بر سوءرفتار خانواده با سالمندان روستایی شهرستان ایوان در سال 1397. عنوان نشریه. 1399; 3 (2)

URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-349-fa.html


علوم پزشکی ایلام
چکیده:   (1483 مشاهده)
بیان مسئله: سوءرفتار با سالمندان یکی از اشکال خشونت در خانواده است که به صورت عمدی یا توسط اعضای خانواده ی مراقب، به سالمند تحمیل شده و در کاهش سلامتی، امنیت و کیفیت زندگی سالمندان مؤثر است. سازمان جهانی بهداشت میزان سوء رفتار با سالمندان در منزل را 4 تا 6 درصد تخمین می زند. در ایران شیوع سوءرفتار سالمندی 4/56 درصد است . از بهترین روش های کاهش سوءرفتار، آموزش نحوه ارتباط و نگهداری سالمند در خانواده ها و پایبند نمودن خانواده ها با فرهنگ احترام به سالمند است. این مطالعه با هدف کلی تعیین تأثیر بسته آموزشی رفتار مناسب با سالمند بر سوءرفتار خانواده با سالمندان روستایی شهرستان ایوان در سال 1397 انجام می گیرد.
فرضیه پژوهش: ارائه بسته آموزشی رفتار مناسب با سالمند به خانوده در کاهش سوءرفتار خانواده با سالمند مؤثر است.
روش اجرا: مطالعه تجربی و از نوع پیش آزمون پس آزمون با گروه کنترل است. حجم نمونه در هر گروه 46 نفر از سالمندان ساکن در مناطق روستایی شهرستان ایوان می باشد که با خانواده زندگی می کنند. نمونه گیری با روش خوشه ای مرحله ای و طبق معیار های ورود و خروج از مطالعه از بین کلیه ی سالمندان ساکن در روستاهای شهرستان ایوان که اسامی آنها در سامانه سیب مرکز بهداشت شهرستان موجود می باشد صورت می گیرد. جهت انتخاب نمونه ها ابتدا دو روستا به صورت تصادفی انتخاب و سپس به صورت تصادفی به گروه مداخله و کنترل تقسیم می شوند. پس از تکمیل پرسشنامه سوءرفتار نسبت به سالمند، مداخله ( ارائه بسته آموزشی) در گروه آزمون انجام می شود. 8 جلسه آموزشی در محل خانه های بهداشت شهرستان ایوان در دو گروه 23 نفره و در نوبت صبح به مدت 2 ساعت در طی 8 هفته برگزار می گردد. یک هفته پس از آخرین جلسه پس آزمون از دو گروه آزمون و کنترل گرفته می شود. سپس داده های حاصل از مراحل قبل و بعد از مداخله در گروه های آزمون و کنترل، کد بندی و با استفاده از آمار توصیفی و استنباطی در نرم افزار SPSS تحلیل و گزارش می شوند.
 
     
نوع مطالعه: کارآزمایی بالینی | موضوع پروپزال: بهداشت و پرستاری
دریافت: 1398/1/11 | پذیرش: 1398/3/8 | انتشار: 1399/7/7

ارسال نظر درباره این پروپزال : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به مجری اصلی


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سامانه جامع مدیریت اطلاعات تحقیقات، پژوهش و فناوری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved | Technology and Research Information System

Designed & Developed by : Yektaweb