دوره 1، شماره 2 - ( تابستان 97 1397 )                   جلد 1 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

rahmani R, Nourmohammadi H, Abedzadeh Zavareh M S. The Relationship between attitude towards pain relief and housing in patients with cancer in Ilam city in 2017. Journal title 2018; 1 (2)
URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-232-fa.html
رحمانی رسول، نورمحمدی حسن، عابدزاده زواره محمد صادق. بررسی نگرش بیماران مبتلا به سرطان نسبت به تسکین درد در سال1396. عنوان نشریه. 1397; 1 (2)

URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-232-fa.html


گروه آموزشی داخلی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران
چکیده:   (2404 مشاهده)
این پژوهش یک مطالعه توصیفی مقطعی می باشد که در سال 1396 بر روی بیماران مبتلا به سرطان شهر ایلام انجام می گیرد. پس از تایید این طرح تحقیقاتی در شورای محترم اخلاق در پژوهش دانشگاه علوم پزشکی ایلام و اخذ کد اخلاق برای این طرح، معرفی نامه لازم به ریاست و حراست محترم بیمارستان شهید مصطفی تحویل داده خواهد شد. پس از کسب اجازه از مسئولین ذی ربط پرسشگری شروع خواهد گردید و پرسشنامه نگرش نسبت به تسکین درد با دریافت مسکن و شدت درد در بیماران مبتلا به سرطان شهر ایلام توسط این بیماران تکمیل می گردد.  برای تایید پایایی این پرسشنامه از روش آزمون مجدد استفاده خواهد شد. بدین صورت که پرسشنامه در اختیار 15 نفر از بیماران مبتلا به سرطان قرار داده خواهد شد، سپس به فاصله 10 روز مجدداً در همان شرایط، پرسشنامه در اختیار همان بیماران قرار داده شده و نتایج با قبل از مداخله مقایسه خواهند شد. نمرات بدست آمده از دو آزمون مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
روش نمونه گیری در این پژوهش با روش نمونه گیری تصادفی ساده است. بدین صورت پژوهشگر هر روز در شیفت های صبح، عصر و شب به بخش شیمی درمانی بیمارستان شهید مصطفی خمینی شهر ایلام مراجعه نموده و بیماران واجد شرایط را وارد پژوهش می نماید. برای اطمینان از تشخیص سرطان پرونده های بیمارستانی بیماران مطالعه می گردد و در صورتی که بیمار تشخیص قطعی سرطان داشته باشد و حداقل 6 ماه از شروع بیماری ایشان گذشته باشد وارد مطالعه می گردید. ابتدا اهدف پژوهش برای بیماران توضیح داده خواهد شد، سپس در صورت تمایل بیماران برای شرکت در مطالعه از آنها رضایت آگاهانه گرفته شده و وارد پژوهش می شوند. در صورتی که بیمار دارای سواد خواندن و نوشتن و فهم سوالات را داشته باشد پرسشنامه به صورت خود اظهاری تکمیل خواهد گردید ولی در غیر این صورت پرسشنامه توسط پرسشگران و به روش مصاحبه تکمیل خواهد شد. پس از تکمیل پرسشنامه ها وارد نرم افزار آماری spss نسخه 16 خواهند گردید و داده های آماری مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهند گرفت.
معیار های ورود :
معیار ورود به مطالعه شامل :
  1. ابتلا به سرطان
  2. داشتن قدرت تکلم و برقراری ارتباط
  3. گذشت حداقل 6 ماه از تشخیص سرطان
  4. تمایل به شرکت در مداخله
معیار های خروج :
معیار خروج از مطالعه شامل :
  1. تمایل بیماران به خروج از مطالعه
  2. پر نشدن کامل پرسشنامه ها
واژه‌های کلیدی: سرطان، تسکین درد، سال1396
     
نوع مطالعه: مقطعی (Cross sectional) | موضوع پروپزال: عمومي
دریافت: 1396/7/7 | پذیرش: 1396/11/24 | انتشار: 1397/7/7

ارسال نظر درباره این پروپزال : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به مجری اصلی


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سامانه جامع مدیریت اطلاعات تحقیقات، پژوهش و فناوری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved | Technology and Research Information System

Designed & Developed by : Yektaweb