دوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1399 1399 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: ir.medilam.rec.1397.183

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rezaeefard Z, Azadi A, Mozafari M, Khorshidi A. The association between nurses' moral distress and sleep quality and their influencing factor in hospitals. Journal title 2020; 3 (3)
URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-1263-fa.html
رضائی فرد زینب، آزادی آرمان، مظفری مصیب، خورشیدی علی. بررسی ارتباط تنش اخلاقی با کیفیت خواب و عوامل موثر بر آن ها در پرستاران بیمارستان های شهر ایلام. عنوان نشریه. 1399; 3 (3)

URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-1263-fa.html


چکیده:   (2206 مشاهده)
مقدمه: پرستاران درمحل کار خود به دلایل مختلف همواره  با تنش اخلاقی که یک مساله اساسی در حرفه پرستاری است روبه رو هستند که می تواند موجب مشکلاتی از قبیل کاهش کمیت و کیفیت مراقبت و اختلال خواب ، شود.همچنین با توجه به افزایش خصوصی سازی بیمارستان ها ، مطالعه با هدف بررسی ارتباط تنش اخلاقی با کیفیت خواب در پرستاران و مقایسه آن در بین پرستاران بیمارستان های خصوصی و دولتی انجام شد.
روش کار: این مطالعه یک پژوهش از نوع توصیفی – تحلیلی است که بر روی 150 نفر از پرستاران  شاغل در بیمارستان های استان ایلام انجام شد. نمونه گیری به روش تصادفی اچند مرحله ای  انجام شد. ابزار جمع آوری اطلاعات پرسشنامه سنجش اطلاعات دمو گرافیک،  پرسشنامه تنش اخلاقی کورلی و پرسشنامه کیفیت خواب پیتز بورگ بود. داده های حاصل با استفاده از نرم افزارSPSS نسخه 22 و آمار توصیفی و تحلیلی مانندفراوانی، میانگین، ANOVA،  tمستقل، رگرسیون خطی چندگانه  و ضریب همبستگی پیرسون در سطح معنی داری 05/0P< تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: بر اساس نتایج  بین تنش اخلاقی و کیفیت خواب همبستگی مثبت و معنا دار وجود دارد (  r=  .192،.019 p=). به علاوه، نتایج حاصل از مقایسه  میانگین ها نشان داد که نمرات  تنش اخلاقی و کیفیت خواب در پرستاران  بیمارستان دولتی  و خصوصی  دارای تفاوت بودند بدین ترتیب که سطح تنش اخلاقی در بیمارستان دولتی بالاتر و کیفیت خواب در بیمارستان خصوصی در  سطح  پایین تری قرار داشت ولی از نظر آماری معنا دار نبودند.  . همچنین تحلیل رگرسیون خطی نشان داد  مهمترین متغیر  پیش بینی تنش اخلاقی، کیفیت خواب (B=1.86) و مهمترین متغییر پیش بینی کننده کیفیت خواب، نوع استخدام (B=2.39) بود.
نتیجه گیری: به طور کلی نتایج مطالعه حاضر نشان داد افزایش تنش اخلاقی منجر به کاهش کیفیت خواب در شرکت کنندگان شده است. ارائه را هکارها و استراتژی های منتاسب جهت پیشگیری تنش اخلاقی  و عوارض آن در پرستاران  ضروری است.  
بر اساس نتایج افزایش تنش اخلاقی منجر به کاهش کیفیت خواب در پرستاران بیمارستان های خصوصی و دولتی شده است،  توصیه ی شود ارائه را هکارها ،  استراتژی های و برنامه های آموزشی مناسب  توسط سیستم بهداشت و درمان تدوین شود تا توانای پرستاران در مقابله با عوارض و عوامل ایجاد کننده تنش اخلاقی تنش اخلاقی افزایش یابد .
     
نوع مطالعه: مقطعی (Cross sectional) | موضوع پروپزال: بهداشت و پرستاری
دریافت: 1397/8/30 | پذیرش: 1397/12/8 | انتشار: 1399/7/23

ارسال نظر درباره این پروپزال : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به مجری اصلی


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سامانه جامع مدیریت اطلاعات تحقیقات، پژوهش و فناوری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved | Technology and Research Information System

Designed & Developed by : Yektaweb