دوره 3، شماره 3 - ( پاییز 1399 1399 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.MEDILAM.REC.1399.042

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mirzaee S A, Noorimotlagh Z, jaafarzadeh N, Maleki M, Kalvandi G, karami C et al . Systematic Review Study of a new human virus (covid 19): With focus on Disinfection Methods, Environmental survival and Disease Control and prevention strategy. Journal title 2020; 3 (3)
URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-929-fa.html
میرزایی سید عباس، نوری مطلق زهرا، جعفرزاده نعمت، ملکی مریم، کلوندی غلامرضا، کرمی چیمن و همکاران.. مطالعه مروری نظام مند کرونا ویروس جدید انسانی (کووید۱۹): با تمرکز بر روش های گندزدایی، بقای زیست محیطی و استراتژی های کنترل و پیشگیری از بیماری. عنوان نشریه. 1399; 3 (3)

URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-929-fa.html


گروه آموزشی بهداشت محیط، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران
چکیده:   (2741 مشاهده)
اعضای خانواده کورونا ویریده شامل ویروس های RNA دار زنجیره مثبت به علاوه پوشینه لیپیدی با اندازه ویریون بزرگ هستند که در راسته نیدوویرال قرار دارند. این راسته شامل دو خانواده کورنا ویریده و آرتری ویریده هستند. خانواده کورونا ویریده شامل 4 جنس آلفا، بتا، گاما و دلتا کورونا ویروس ها هستند. 6 گونه از این ویروس ها در حال حاضر شناخته شده اند که باعث بیماری در انسان می شوند که در میان اینها HCoV-OC43, HCoV-HKU1,
severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV) و (MERS-CoV) Middle East respiratory syndrome coronavirus  متعلق به جنس بتا کورونا ویروس ها هستند[1]. دو گونه دیگر HCoV-229E و HCoV-NL63 متعلق به جنس آلفا کورنا ویروس ها هستند. ویریون کورونا ویروس ها به شکل گرد با قطر 160-100 نانومتر هستند. ژنوم کورونا ویروس با اندازه Kb 32-27 در میان RNA ویروس ها دارای بزرگترین ژنوم می باشد. کورونا ویروس ها یکی از اصلی ترین پاتوژن هایی هستند که مجاری تنفسی انسان را مورد هدف قرار می دهند و تا به امروز مسئول بیش از 15 درصد از سرماخوردگی های معمول در انسان بوده اند. شیوع های قبلی این خانواده ویروسی شامل سندروم حاد تنفسی SARS-CoV و سندروم تنفسی حاد خاورمیانه (MERS)-CoV که قبلا به عنوان عواملی که سلامت عمومی را تهدید کرده بود شناخته شده بودند. در اواخر ماه دسامبر 2019 مجموعه ای از بیماران با پنومونی با یک عامل ناشناخته در بیمارستان بستری شدند. این بیماران از لحاظ اپیدمیولوژیکی با بازار فروش غذاهای دریایی در شهر ووهان و استان هوبی چین مرتبط بودند[2]. اولین گزارش پیش بینی شروع پتانسیل شیوع کورونا ویروس ها  مربوط به کورونا ویروس جدید 2019 ( که به وسیله سازمان بهداشت جهانی COVID-19 نامگذاری شد در 11 فوریه  2020 بود). این ویروس به طور قابل توجه ای بزرگتر از کورونا ویروس های دیگر بود(رنج آن از ۲۴/۲ تا ۵۸/۳ بود )[3]. وقایع شیوع COVID-19 به این شکل دنبال شد که اولین مورد آن در دسامبر 2019 گزارش شد از 18 دسامبر 2019 تا29 دسامبر 2019  پنج بیمار با سندرم حاد تنفسی در بیمارستان بستری شدند که یکی از این بیماران فوت شدند
     
نوع مطالعه: مرور سیستماتیک و متاآنالیزیس | موضوع پروپزال: علوم بهداشتی
دریافت: 1399/1/27 | پذیرش: 1399/2/20 | انتشار: 1399/9/10

ارسال نظر درباره این پروپزال : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به مجری اصلی


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سامانه جامع مدیریت اطلاعات تحقیقات، پژوهش و فناوری می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved | Technology and Research Information System

Designed & Developed by : Yektaweb