دوره 1، شماره 1 - ( بهار 97 1397 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات آسیب‌های روانی و اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران
چکیده:   (2145 مشاهده)
 مقدمه و هدف: تاخیر رشد داخل رحمی یک فرایند فیزیولوژیک و پاتولوژیک است که سبب کندی رشد جنین می شود، نه تنها مرگ و میر جنین را افزایش می دهد بلکه با اثرات مضر بر مراحل نوزادی و بزرگسالی همراه است. لذا مطالعه کنونی با هدف  تعیین شیوع تاخیر رشد داخل رحمی و  شناسایی عوامل خطر مرتبط با  آن در استان ایلام در یک دوره یک ساله انجام شد.
روش کار: دراین مطالعه ابتدا شیوع تاخیر رشد داخل رحمی به صورت مقطعی از بین کل متولدین سال  1393 در استان ایلام که 9503 نوزادبود، محاسبه شد . سپس در قالب یک مطالعه مورد- شاهدی تعداد 781 نفر از نوزادان، شامل 247 مورد و 534 شاهد وارد مطالعه شدند. کلیه نوزادان متولد شده با وزن زیر صدک دهم استاندارد شده بر اساس سن حاملگی و جنسیت به عنوان گروه مورد، انتخاب و از میان نوزادان با وزن بالای صدک دهم ، دو برابر تعداد مورد ها به عنوان گروه شاهد به صورت تصادفی انتخاب شدند. اطلاعات مورد نیاز از پرونده های بیمارستانی استخراج گردید. آنالیز داده ها با استفاده از آزمون های کای دو و مدل رگرسیون لجیستیک با نرم افزار آماری SPSS نسخه 16، انجام شد.
واژه‌های کلیدی: رحم
     
نوع مطالعه: مقطعی (Cross sectional) | موضوع پروپزال: عمومي
دریافت: 1394/5/1 | پذیرش: 1394/6/28 | انتشار: 1397/7/7

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.