دوره 1، شماره 1 - ( بهار 97 1397 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.MEDILAM.REC.1395.102

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی ایلام
چکیده:   (2031 مشاهده)
گزارشهای متناقضی درباره اثر دیابت نوع 2 و شیوه زندگی افراد دیابتی بر میزان تراکم معدنی استخوان و پوکی استخوان وجود دارد .
اختلاف در تراکم استخوانی افراد دیابتی نوع 1و 2 ممکن است با تفاوت در شاخص های توده بدن این افراد توجیه شود چون در دیابت نوع 1 اغلب بیماران لاغر هستند و در مقابل چاقی یافته شایعی در دیابت نوع 2 است که این امر می تواند سبب افزایش بار استخوانی و در نتیجه تحریک متابولیسم استخوانی شود.
همراهی دیابت نوع 2 و پوکی استخوان به علت شیوع بالای هر دو بیماری و مشابهت در سن بروز، مورد توجه بسیاری از محققان بوده است اما از آنجا که عوامل خطرزا در این دو بیماری در بسیاری از مطالعات مورد توجه کافی قرار نگرفت هاند تفسیرهای متناقضی از این ارتباط ارائه شده است.
دیابت نوع 2 یک اختلال متابولیک مزمن بسیار معمول است که تاثیر زیادی بر سلامت عمومی است. تا همین اواخر، لیستی از اندامهای هدف تحت تاثیر دیابت نوع 2 بود که اسکلت شامل آن نمی شد. با این حال، شواهد قابل توجهی وجود دارد که بیانگر این است که در حال حاضر دیابت یک عامل خطر مستقل برای شکستگی است.
واژه‌های کلیدی: دیابت، پوکی استخوان
     
نوع مطالعه: مقطعی (Cross sectional) | موضوع پروپزال: عمومي
دریافت: 1397/5/7 | پذیرش: 1397/7/7 | انتشار: 1397/4/24

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.