دوره 4، شماره 3 - ( پاییز 1400 1400 )                   جلد 4 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات آسیب های روانی - اجتماعی
چکیده:   (1842 مشاهده)
مدرنیته شدن و پیشرفت جوامع بشری چالش‌هایی  را با خود به همراه داشته است که ممکن است هر فردی را در معرض تعارضات و نابهنجاری‌ایی قرار دهد. و تحمل فشار و تهدیدات را برای فرد دشوار سازد. که یکی از تبعات آن این است که احتمال دارد فرد به رفتار پرخاشگرانه مبادرت نماید. تحقیقات نشان دهنده آن است: افرادی که  و انعطاف‌پذیری بالاتری در مواجهه با مشکلات دارند بهتر می‌توانند با مسائل برخورد کنند و رفتار پرخاشگرانه کمتری از خود بروز می‌دهند. در پرخاشگری  و تاب‌آوری مسلماً متغیرهای زیاری دخیل هستند اما یکی از سازه‌ای که توجه متخصصان را به خود جلب کرده است معنویت می‌باشد. جهت همبستگی بین متغیرها نشان می‌دهد که معنویت در افزایش تاب‌آوری و کاهش پرخاشگری عاملی تأثیرگذار است.
لذا این پژوهش سعی دارد به بررسی رابطه معنویت با گرایش به پرخاشگری و میزان تاب‌آوری فردی در دانشجویان مراکز دانشگاهی علمی- کاربردی شهر ایلام در سال تحصیلی 97-96 بررسی نماید. تحقیقاتی از این دست می‌تواند سازمان‌های مهم چون وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی، قوه قضائیه و دانشگاه‌ها را  در پیشگیری، شناسایی و مداخله به موقع آسیب‌های اجتماعی یاری نماید.
انجام مطالعات دقیق علمی به منظور تدوین مدلی ساختاری در مورد ترکیب متغیرها و ماهیت آن‌ها لازم و ضروری به نظر می‌رسد. و سازمان‌های مربوطه را جهت یافتن راهکار علمی و تخصصی‌ ترغیب می‌نماید.
     
نوع مطالعه: مقطعی (Cross sectional) | موضوع پروپزال: روانپزشکی
دریافت: 1399/7/28 | پذیرش: 1399/6/10 | انتشار: 1399/6/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.