[صفحه اصلی ]    
:: ::
:: دوره 3، شماره 1 - ( 3-1399 ) ::
جلد 3 شماره 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر مکمل زنجبیل بر سطوح آیریزین سرمی و شاخص مقاومت به انسولین زنان چاق متعاقب تمرین ورزشی مقاومتی و پیلاتس
همکار اصلی افرا خسروی ، محقق اصلی اسماء سلیمانی
مرکز تحقیقات میکروب شناسی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران
چکیده:   (61 مشاهده)
اخیراً از عضلۀ اسکلتی به عنوان بافت درون¬ریز نام برده می¬شود که نه تنها دربرگیرنده مولکولهای متابولیکی مهم بوده و بیان هرکدام از این مولکول ها متابولیسم را تغییر می¬دهد، بلکه از طریق ترشح هورمون¬هایی که به عنوان مایوکاین شناخته می¬شوند، با سایر بافتها در ارتباط است (پدرسن  و فبرایو،2012). آیریزین   یک مایوکاین 112 اسید آمینه‌ای است که به تازگی در سال 2012 توسط گروه تحقیقاتی بوستروم  و همکاران کشف شده است و پیشنهاد شده که احتمالا پلی میان تعامل بین عضله‌ی اسکلتی و دیگر بافت‌های درگیر در هموستاز و متابولیسم انرژی از جمله بافت چربی می باشد.
 آیریزین هورمون تحریک شده با فعالیت ورزشی است که بوسیله ی عضله اسکلتی در موش های سفید و انسانها ترشح می شود و تبدیل بافت چربی سفید به بافت چربی قهوه ای را تحریک می کند که این تبدیل متابولیسم سیستمی را به‌وسیله¬ی افزایش هزینه انرژی بهبود می بخشد و با افزایش فرایند گرمازایی ، باعث کاهش وزن می شود (بوستروم و همکاران،2012). همچنین عضله اسکلتی به عنوان بزرگترین ارگان در بدن، مسئول جذب حداکثر گلوکز در پاسخ به انسولین محسوب شده و مهم ترین جایگاه ایجاد مقاومت به انسولین می¬باشد. گزارشات حاکی از آن است که بیان بیشتر آیریزین، موجب بهبود معنادار تحمل گلوکز و کاهش انسولین ناشتا در موشها شده است( بوستروم و همکاران،2012). علاوه بر این، مشخص شده که آیریزین در پاتوژنز عوارض مختلف چاقی از جمله دیس¬لیپیدمی، دیابت نوع 2 و فشار خون شریانی درگیر می شود (پارک  و همکاران،2014). مطالعات متعددی در زمینه سازوکارهای مرتبط در زمینه بافت چربی انجام شده است. یکی از جدیدترین این مطالعات نشان دهنده این مهم است که فعالیت ورزشی با ترشح آیریزین باعث تغییر در نوع بافت چربی و کاهش توده چربی بدن و تغییر در شاخص مقاومت به انسولین می شود (بوستروم و همکاران، 2012). 

 
واژه‌های کلیدی: زنجبیل، انسولین، پیلاس
     
نوع مطالعه: مقطعی (Cross sectional) | موضوع پروپزال: عمومي
دریافت: 1399/4/1 | پذیرش: 1396/12/5 | انتشار: 1399/3/26
ارسال پیام به مجری اصلی

ارسال نظر درباره این پروپزال
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khosravi A, solimani A. The effect of ginger supplementation on serum irisin levels and insulin resistance index in obese women following resistance exercise and Pilates. 3. 2020; 3 (1)
URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-1069-fa.html

خسروی افرا، سلیمانی اسماء. تاثیر مکمل زنجبیل بر سطوح آیریزین سرمی و شاخص مقاومت به انسولین زنان چاق متعاقب تمرین ورزشی مقاومتی و پیلاتس. 1. 1399; 3 (1)

URL: http://newresearch.medilam.ac.ir/article-1-1069-fa.htmlدوره 3، شماره 1 - ( 3-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
Persian site map - English site map - Created in 0.32 seconds with 37 queries by YEKTAWEB 4218